Na czym polega działalność franczyzowa?

Na czym polega działalność franczyzowa?

Działalność franczyzowa jest powszechnie znana i bardzo promowana. To jedna z możliwości założenia własnego biznesu, szczególnie dla osób, które nie mają własnego pomysłu na biznes.

Główną korzyścią płynącą z franczyzy jest to, że już od pierwszych miesięcy biznes przynosi zyski. Ponadto odchodzi reklama i marketing, ponieważ tymi sprawami zajmuje się firma matka. Dzięki temu właściciel franczyzy może swoje działania skupić na wysokiej obsłudze klienta. Jest to bardzo ważne, ponieważ to klient przynosi pieniądze do firmy, w ramach zakupu usług lub towarów.

Innym czynnikiem przemawiającym za franczyzą jest możliwość odbycia wielu cennych szkoleń, a nawet pomoc merytoryczna od firmy matki. Aby zostać franczyzobiorcą, wystarczy zarejestrować firmę na siebie oraz znaleźć odpowiedni lokal. Oczywiście na biznes potrzebne są pieniądze, jednak wyposażeniem zajmuje się również firma matka. Jest to ogromne odciążenie właściciela, który w tym czasie może zacząć zamawiać towar. Do wyboru jest mnóstwo kategorii franczyzowych zarówno tematycznie jak i pod względem rodzaju franczyzy. Na każdym etapie prowadzenia tego biznesu jest wsparcie, nawet wtedy, kiedy firma córka ma kłopoty finansowe.

Oprócz tego jest możliwość prowadzenia kilku firm franczyzowych na terenie danego miasta. Możliwości są nieograniczone, a profity bardzo sowite. Wynagrodzenie ustalane jest indywidualnie, ponieważ zależy od obrotów. Natomiast właściciel franczyzy może zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak założyć firmę franczyzową?

Firma franczyzowa zależna jest w wielu kwestiach od zarządu spółki, dlatego jej zakładanie ma różne etapy. W pierwszej kolejności należy wybrać segment franczyzy i skontaktować się z firmą matką. Dzięki temu można otrzymać szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji, budżetu finansowego, a także terminach szkoleń. Jeśli przyszły właściciel jest gotowy, wówczas musi podpisać umowę franczyzową. Przede wszystkim zgadza się na współpracę, a także na podział zysków z firmą matką.

Kolejnym etapem jest udokumentowanie działalności w Urzędzie Miasta oraz dokonanie zgłoszeń w Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy nawet w Urzędzie Statystycznym. Kopię dokumentacji należy przekazać firmie matce danej franczyzy. W ciągu kilku tygodni odbywają się szkolenia wewnętrzne dotyczące prowadzenia działalności, jaką jest franczyza, a także z obsługi klienta. Właściciel dostaje informacje na jaką pomoc może liczyć i w jakich sytuacjach może o nią poprosić. Na pewno jest to pomoc finansowa, prawna, marketingowa, techniczna czy dekoracyjna. Kolejnym czynnikiem jest znalezienie lokalu o ustalonej powierzchni z dogodnym dojazdem dla klienta, parkingiem, a także w ciekawej lokalizacji. Lokal może być wynajmowany, jak również zakupiony.

Po przejściu wszystkich akceptacji ze strony firmy matki, właściciel może rozpoczynać działalność franczyzową. Samodzielnie dokonuje zakupu narzędzi, towarów, kasy fiskalnej, a także zatrudniania pracowników. Od niego zależy ustalenie ilości pracowników, godzin pracy, natomiast standardy firmowe muszą być zachowane. Właściciel powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu biznesu, a także odpowiednią osobowość. Niektóre firmy franczyzowe sprawdzają te cechy w postaci specjalnej ankiety lub rozmowy z psychologiem. Odporność na stres, odwaga, umiejętność realizacji zadań czy wychodzenie z trudnych sytuacji to podstawa do tego, aby prowadzić biznes franczyzowy.

Rozwój biznesu franczyzowego

Biznes franczyzowy rozwija się coraz bardziej, o czym świadczą kolejne otwierane punkty handlowe lub usługowe. Jest to biznes nie tylko polski, ale również międzynarodowy, dlatego są tak szerokie możliwości współpracy. Praktycznie każdy może zostać właścicielem jednego z największych biznesów na świecie, ponieważ wiele z nich jest dosyć mocno wypromowanych.

Znane są na całym świecie, dlatego nie trudno jest przyciągnąć klienta do skorzystania z usług. Wdrażanie kolejnych punktów umowy franczyzowej wymaga czasu, ponieważ prowadzenie biznesu franczyzowego jest ogromnym wyzwaniem. Co jakiś czas zmieniane jest logo, wystrój firmy, strona internetowa, a nawet wyposażenie. Właściciel powinien być na bieżąco jeśli chodzi o technologię, tak aby klientowi oferować coraz to wyższą jakość swoich usług. Po roku posiadania firmy franczyzowej właściciel może dokonać podsumowania. Najczęściej widać skalę obrotów, umiejętność rozeznania na rynku oraz profity.

To skłania go ku otwieraniu kolejnych lokali, a nawet podsyłania ciekawych rozwiązań dla działu innowacji w firmie głównej. Dzięki temu rozwija się nie tylko jeden punkt franczyzowy, ale praktycznie cała firma. Właściciel franczyzy może liczyć na ciekawe profity, awans, służbowe dodatki w postaci samochodu, telefonu, laptopa, a nawet wakacyjne podróże. Jest to efekt wytrwałej pracy, sowitych zysków, a przede wszystkim zaangażowania w ten biznes. Franczyza to ogrom możliwości również dla pracowników niższego szczebla, ponieważ zaplecze socjalne jest na coraz wyższym poziomie.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *