Jednoosobowa działalność gospodarcza – zakładanie własnej firmy

Jednoosobowa działalność gospodarcza – zakładanie własnej firmy

Jednoosobowa działalność gospodarcza to dzisiaj najpopularniejsza forma prawna, w jakiej prowadzone są firmy. Kiedy konieczna jest rejestracja działalności? Jakie są zalety tej formy prawnej? Jak założyć firmę krok po kroku?

Każdy, kto regularnie wykonuje określone czynności zarobkowe, jest zobowiązany zarejestrować działalność. Może być to jednoosobowa działalność gospodarcza lub też firma działająca w oparciu o dowolną inną formę prawną.

Osoby sporadycznie handlujące jakimś towarem, np. przez portale internetowe lub też świadczące nieregularne usługi znajomym nie muszą rejestrować działalności. Jednak kiedy wspomniane czynności staną się regularnym źródłem dochodu jest to niezbędne.

Jednoosobowa działalność gospodarcza - jak ją założyć?

Dzisiaj procedura zakładania własnej firmy jest maksymalnie uproszczona. Proces ten nie zabiera więc zbyt wiele czasu. Wykonać trzeba następujące czynności:

  • wypełnienie formularza CEIDG-1
  • wyrobienie numerów NIP i REGON
  • wybór formy opodatkowania

Formularz CEIDEG-1

Zawierający podstawowe dane o przedsiębiorcy i jego firmie formularz CEIDG-1 należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Można zrobić to na kilka sposobów. Niektórzy przedsiębiorcy preferują dostarczenie wydrukowanego dokumentu osobiście. Istnieje jednak możliwość złożenia formularza przez internet, a nawet listownie. W przypadku tego ostatniego rozwiązania niezbędne jest jednak poświadczenie notarialne.

Numery NIP i REGON

Po rejestracji firmy nadawane są jej numery NIP oraz REGON. Są to niejako numery identyfikacyjne w niezbędne m.in. do celów podatkowych. NIP jest np. niezbędny płatnikom VAT podczas wystawiania faktu. Bez REGON-u natomiast nie sposób cokolwiek załatwić w US lub ZUS.

Opodatkowanie działalności gospodarczej

Indywidualna działalność gospodarcza jest formą prawną firmy, która umożliwia wybór dowolnej formy opodatkowania. Przedsiębiorca może wybrać opodatkowanie progresywne (na zasadach ogólnych), w ramach którego opłaca podatek od dochodu. W grę wchodzi zatem jedynie kwota będąca różnicą między przychodami i kosztami. Standardowo podatek ten wynosi 18 procent, jednak po przekroczeniu progu podatkowego rośnie do 32%.

Kolejną możliwą formą opodatkowania indywidualnej działalności gospodarczej jest podatek liniowy. W tym przypadku przedsiębiorca odprowadza taką samą część dochodu niezależnie od jego wysokości. Jest to zawsze 19%.

Mniej popularną formą podatkową, w jakiej rozliczana może być jednoosobowa działalność gospodarcza, jest ryczałt od -przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku podatek płacony jest nie od dochodu, ale od przychodu. Tym samym nie ma możliwości odliczenia kosztów. Stawki podatkowe w tym przypadku wynoszą od 3% do 20%. Wybór stawki zależy od rodzaju działalności.

Ostatnią możliwą formą opodatkowania jest tzw. karta podatkowa. W tym przypadku stawka podatkowa ustalana jest indywidualnie i również dotyczy przychodów, Jest to forma podatkowa stosowana tylko w szczególnych przypadkach.

zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej

Indywidualne konto bankowe

Każda indywidualna działalność gospodarcza wymaga założenia indywidualnego konta bankowego. Przedsiębiorcy posiadają oczywiście swoje prywatne konta, które również mogą stać się kontami prywatnymi. Niewątpliwie jednak, lepiej jest założyć osobne konto, na które wpływać bęa jedynie pieniądze firmowe. Pozwala to zachować porządek, iż nie dochodzi do wymieszania pieniędzy firmowych i prywatnych.

Co po założeniu działalności?

Prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej wiąże się z regularnym ponoszeniem pewnych opłat. Przede wszystkim, przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać opisany powyżej podatek dochodowy. Ponadto,. jednoosobowa działalność gospodarcza objęta jest obowiązkiem opłacania składek ZUS. Obecnie stawka miesięczna wynosi niemal 1200 złotych., Niewątpliwie, tak duże obciążenie finansowe odstrasza wiele osób od zakładania własnej działalności. Warto jednak zauważyć, że przez pierwsze dwa lata działalności przedsiębiorca ma prawo korzystać z ulgowych składek. W tym przypadku stawka miesięczna to nieco ponad 400 złotych.

Początkujący przedsiębiorca powinien rozważyć również prowadzenie indywidualnej działalności w inkubatorze przedsiębiorczości. Nie jest to dobre rozwiązanie na dłuższą metę, choćby dlatego że formalnie jednoosobowa działalność gospodarcza przedsiębiorcy nie istnieje, jeśli wykorzystuje on inkubator. Niemniej jednak jest to dobry pomysł na początek, gdyż można prowadzić działalność bez konieczności opłacania składek ZUS.

Przedsiębiorca powinien również rozważyć, czy chce zostać płatnikiem VAT. Generuje to obowiązek opłacania dodatkowego podatku w wysokości 23%, jednak pozwala również odliczyć wysokość VAT-u od zakupów firmowych. Tym samym często bycie płatnikiem VAT okazuje się finansowo opłacalne.

Księgowość

Indywidualna działalność gospodarcza nie jest obciążona zbyt rozbudowaną księgowością. Niemniej jednak nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym wydaje się niezbędne. Profesjonalni księgowi pomagają w prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów, jak i w sprawach podatkowych.

5 Responses

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *