Jakie są źródła finansowania działalności gospodarczej?

Jakie są źródła finansowania działalności gospodarczej?

Znane na całym świecie powiedzenie zwraca uwagę, że pieniądze szczęścia nie dają. Być może, ale od tej zasady z pewnością jest przynajmniej jeden wyjątek. A są nim początkujący przedsiębiorcy.

Osoby chcące uruchomić własną działalność potrzebują pieniędzy. I właśnie dzięki nim mają szansę osiągnąć sukces. A co za tym idzie być szczęśliwymi, przynajmniej w sensie zawodowym.

Źródła finansowania dopasowane do potrzeb

Polacy to przedsiębiorczy naród. Obywatele udowadniają to obecnie na masową wręcz skalę. Małych i średnich przedsiębiorstw przybywa, co przekłada się na rozwój polskiej gospodarki, ale też ustabilizowanie sytuacji na rynku pracy. Wielu Polaków marzy o rozkręceniu własnego biznesu.

Najprościej rzecz ujmując, potrzebują do tego dobrego pomysłu, czasu oraz pieniędzy. O ile dwa pierwsze determinanty zależą w znacznej mierze od samego zainteresowanego, to jednak w przypadku funduszy może on szukać wsparcia także na zewnątrz.

Źródła finansowania działalności gospodarczej są różne. Każde wiąże się z nieco innymi obowiązkami i daje odmienne profity. Dobrze przyjrzeć im się dokładniej, gdy planuje się uruchomienie własnej firmy lub potrzebuje pieniędzy na rozwój już prowadzonej nieruchomości.

Kredyt z banku

To jedna z popularniejszych form finansowania zarówno startu działalności, jak również jej późniejszego rozwoju. Aby otrzymać kredyt na rozkręcenie firmy, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze banki nie są zbyt chętne do współpracy z osobami młodymi, które dopiero planują otworzenie własnej działalności gospodarczej. Tacy klienci z perspektywy instytucji finansowych są oceniani jako niepewni, zwłaszcza jeżeli nie mają żadnego zaplecza finansowego, a ich zdolność kredytowa pozostawia wiele do życzenia.

Źródła finansowania firmy

Kredyty na działalność gospodarczą są o wiele bardziej realne, jeżeli ubiegają się o nie przedsiębiorcy z przynajmniej minimalnym doświadczeniem. W praktyce wystarczy rok prowadzenia firmy, aby udowodnić przedstawicielom banku, że ma się pojęcie o efektywnym zarządzaniu działalnością gospodarczą. Patrząc na to zagadnienie w ten sposób, warto potraktować kredyt nie tyle jako sposób finansowania startu firmy, ale narzędzie służące jej rozwojowi.

Dodatkowym atutem jest tu zewnętrzna ocena pomysłu biznesowego. Jeżeli po kilku, kilkunastu miesiącach działalności, bank zdecyduje się przyznać przedsiębiorcy kredyt, to znaczy, że jego wizja się sprawdza i ma on realne szanse na biznesowy sukces. Z biegiem czasu zwiększają się również kwoty, na jakie opiewają kredyty na działalność gospodarczą. O ile początkujący mogą liczyć na wsparcie rzędu maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych, to ludzie obecni na rynku ze swoją działalnością nieco dłużej z powodzeniem ubiegają się o sześciocyfrowe sumy.

Oczywiście, im bardziej ambitne plany finansowe ma wnioskujący, tym więcej informacji będzie od niego oczekiwał bank. Biznesplan, ale także potwierdzenie dotychczasowej kondycji firmy, to w takiej sytuacji norma.

Pomoc ze środków publicznych

Opcji skorzystania z pomocy publicznej początkujący przedsiębiorcy mają sporo. Do najpopularniejszych źródeł finansowania działalności gospodarczej należą programy rządowe, regionalne fundusze pożyczkowe, a także dotacje unijne. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi sprowadza się do zwrotności lub bezzwrotności takich pożyczek. Zasady ich przyznawania są odmienne, dlatego przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z konkretnego wsparcia, należy dokładnie poznać warunki.

Generalnie zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy cenią sobie takie źródła finansowania działalności gospodarczej. Im także szczególnie łatwo przychodzi otrzymanie tego rodzaju pomocy finansowej. Na aktywizacji młodych, często bardzo dobrze wykształconych ludzi zależy zarówno władzom państwowym, jak również unijnym.

Każdego roku wdrażane są milionowe programy, mające zachęcić przedstawicieli młodych generacji do podejmowania własnych inicjatyw gospodarczych. To najlepszy sposób nie tylko na zmniejszenie bezrobocia, ale też podnoszenie innowacyjności i rozwój gospodarczy poszczególnych państw i całej Wspólnoty.

Aniołowie biznesu

W kontekście wspierania początkujących przedsiębiorców o tak zwanych aniołach biznesu mówi się coraz więcej. Są to ludzie, którzy najczęściej sami osiągnęli sukces w prowadzeniu działalności, a teraz wspierają kolejne pokolenia w rozwijaniu ciekawych inicjatyw gospodarczych. Częstym warunkiem uzyskania wsparcia od anioła biznesu jest jednak innowacyjność danego przedsięwzięcia.

Do takich ludzi zgłasza się wielu chętnych, spośród których wybierane są przede wszystkim pomysły nieszablonowe, mające realne szanse na osiągnięcie sukcesu. Potencjalni przedsiębiorcy nie powinni się jednak zniechęcać. Wysłanie zgłoszenia nie zajmuje wiele czasu, zwłaszcza jeżeli skorzysta się ze strony internetowej instytucji pośredniczących w kontaktach pomiędzy inwestorami oraz ich potencjalnymi podopiecznymi.

Poza pomocą finansową młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć także na doradztwo. W zamian za to trzeba jednak liczyć się z koniecznością podzielenia się z aniołem biznesu przyszłymi zyskami.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *