Działalność gospodarcza krok po kroku

Działalność gospodarcza krok po kroku

Założenie firmy w Polsce wymaga kilku procedur. Coraz więcej osób chce rozpocząć własny biznes, jednak formalności z tym związane odstraszają bardzo dużą część ludzi. Wbrew powszechnym przekonaniom, procedura zakładania firmy nie jest taka trudna, a dużą część obowiązkowych czynności można wykonać przez internet. Jak założyć własną firmę? Oto praktyczny i rzetelny przewodnik.

Własna działalność gospodarcza to nie tylko formalne założenie własnej firmy. To także szereg kwestii, które powinien rozważyć samodzielnie każdy przyszły przedsiębiorca. Należy określić charakter działalności, stworzyć biznesplan, przemyśleć sposób funkcjonowania firmy oraz zdecydować się na sposób opodatkowania firmy.

Warto również rozważyć złożenie wniosku o dofinansowanie własnej firmy. Najłatwiej jest otrzymać takowe w Urzędzie pracy. Istotne jest jednak to, iż wniosek o finansowanie składa się jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Po jej zarejestrowaniu zazwyczaj można jedynie skorzystać z pożyczek dla startujących firm, które charakteryzują się niskim oprocentowaniem.

Działalność gospodarcza krok po kroku

Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej musi być poprzedzone kilkoma administracyjnymi krokami. Wiele z nich jest możliwych do zrealizowania za pomocą internetu, obecnie procedura zakładania firmy jest prosta i pełna udogodnień. Oto wszystkie czynności, które należy wykonać, czyli działalność gospodarcza krok po kroku.

Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Zakładanie własnej firmy należy rozpocząć od wypełnienia formularza CEIG. Można to zrobić na kilka sposobów. Najbardziej powszechne jest wypełnianie wniosku online. Można to również zrobić osobiście w Urzędzie Gminy, bądź telefonicznie (801 055 088). Należy jednak liczyć się z tym, iż telefoniczne wypełnienie wniosku również wiąże się z wizytą w najbliższym Urzędzie Gminy - W celu podpisania dokumentów. Jest to o wiele mniej skomplikowane na stronie firma.gov.pl.

Elektroniczne wypełnianie formularza CEIG

Wypełnienie wniosku online jest darmowe. Zakładanie własnej firmy należy rozpocząć od wybrania zakładki "złóż wniosek". Należy wybrać opcję "przedsiębiorca", podać: własne dane, nazwę firmy, przewidywaną liczbę osób zatrudnionych (minimum 1), rodzaje działalności, datę rozpoczęcia działalności (nie musi to być dzień składania wniosku, a termin późniejszy), dane do kontaktu, adres wykonywania działalności, wybrany sposób opodatkowania oraz rodzaj prowadzonej dokumentacji podatkowej. Wypełnienie formularza to równocześnie zgłoszenie do ZUS, prośba o nadanie NIP, REGON. Aby własna działalność gospodarcza. Po wypełnieniu formularza można go podpisać osobiście w Urzędzie Gminy, bądź wydrukować i tam złożyć. Łatwiejsze jest skorzystanie z podpisu elektronicznego, bądź profilu zaufanego (można go założyć na stronie ePUAP). Po wypełnieniu wniosku przedsiębiorca ma 7 dni na dokonanie zmian.

zakładanie firmy

ZUS i US

Należy poinformować ZUS czy dochód z firmy jest jedynym, jaki się posiada, czy jest się równocześnie zatrudnionym na umowę o pracę, dzięki której zarabia się więcej niż wynosi minimalna krajowa. W tym celu należy wypełnić wniosek ZUA, bądź ZZA. Można to zrobić podczas wypełniania formularza CEIG. Wniosek ZUA wybiera się tylko wtedy, gdy przychody firmy są jedynym źródłem dochodu, bądź jest się zatrudnionym na umowę o pracę, a pensja wynosi poniżej minimalnej krajowej.

Urząd Skarbowy nadaje numer NIP, dzieje się to w przeciągu kilku dni od złożenia formularza CEIG. Można to monitorować w wyszukiwarce przedsiębiorców na stronie CEIG w zakładce "wyszukiwanie wpisów".

Zakładanie konta bankowego

Po założeniu nowego konta firmowego należy poinformować o tym ZUS i Urząd Skarbowy - wystarczy w tym celu zaktualizować dane przez CEIG. Podczas wypełniania formularza po raz pierwszy zazwyczaj podaje się numer prywatnego rachunku bankowego. Lepiej jest jednak założyć osobne konto. Ułatwi to zarządzanie pieniędzmi firmy, weryfikowanie płatności i przychodów, a podczas kontroli urzędnicy nie będą mieli dostępu do prywatnych transakcji.

Wiele osób zakłada rachunek firmowy w tym samym banku, w którym posiada już jakieś usługi. Jednak warto zapoznać się z różnymi ofertami. Istotne są opłaty za prowadzenie konta oraz wykonywanie przelewów (tych może być bardzo dużo, dlatego istotne, aby koszt był jak najniższy). Podczas podpisywania dokumentów ważne jest, aby zwrócić uwagę, czy otwarcie konta wiąże się z dodatkowymi opłatami za usługi niestandardowe.

Wizytówki i pieczątka

Wiele osób, których własna działalność gospodarcza dopiero startuje, bagatelizują kwestię dotyczącą pieczątki oraz wizytówek. Posiadanie wizytówek daje możliwość rozpowszechniania informacji o firmie - można wręczać ją potencjalnym klientom, czy partnerom biznesowym. Natomiast pieczątka jest mile widziana przy znakowaniu wielu dokumentów. Jej używanie nie jest obligatoryjne, jednak warto ją posiadać. Warto aby na pieczątce poza nazwą firmy, adresem i numerem telefonu znajdował się również NIP, REGON i adres e-mail.

6 Responses
  1. Czemu nie ma możliwości złożenia papierów w jednym punkcie? To głupie że trzeba biegać od urzędu do urzędu…

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *