Dofinansowanie działalności gospodarczej – czym się charakteryzuje?

Dofinansowanie działalności gospodarczej – czym się charakteryzuje?

Coraz więcej osób myśli o założeniu działalności gospodarczej, nie mając innej możliwości zaistnienia na rynku pracy. Część z tych osób łatwo decyduje się na konkretną branżę, Inni zaczynają od pomysłu założenia firmy, a dopiero później przystępują do znalezienia pomysłu na biznes.

Niezależenie od tego, do której grupy należy osoba zainteresowana własną firmą, musi ona stanąć twarzą w twarz z problemem środków pieniężnych na rozpoczęcie i prowadzenie działalności. Chodzi szczególnie o okres zanim zacznie ona przynosić zdecydowane profity finansowe, pozwalające przeżyć i rozwijać dalej przedsiębiorstwo.

Skąd wziąć dotacje na na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Rozpoczęcie działania firmy wiąże się z koniecznością zakupu konkretnego sprzętu, komputera, czasem też telefonu, wynajmu pomieszczeń i - ewentualnie - zatrudnieniem pracownika lub pracowników. Na te podstawowe potrzeby należy znaleźć środki z góry, jeszcze zanim firma przyniesie pierwsze zyski.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej można otrzymać:

  • Z Urzędu Pracy (Fundusz Pracy) - należy być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna od min. trzech miesięcy i nie prowadzić innej działalności. Kolejnym warunkiem jest to, że osoba starająca się o takie środki, nie może być studentem studiów dziennych. Sporym plusem takiej dotacji jest to, że jest ona bezzwrotna. Co więcej, bywa wypłacana dość szybko i w dodatku z góry. Oznacza to, że osoba zainteresowana taką dotacją nie musi najpierw kupować czy wynajmować potrzebnego wyposażenia, lokum, zatrudniać pracownika, żeby - dopiero po okazaniu umów, paragonów oraz faktur - otrzymać zwrot poniesionych na początek działalności kosztów. Rozpatrywanie wniosku o dotację trwa 30 dni.
  • Dofinansowanie z Unii Europejskiej - może to być dotacja lub mikropożyczka. Przyznanie takiego dofinansowania zależy od obecnej sytuacji osoby zainteresowanej (wiek, status) oraz miejsca inwestycji. Największą szansę na otrzymanie dofinansowania z UE mają osoby o bardzo niekorzystnym sytuacji na rynku pracy - np. długotrwale bezrobotne, nie mogące znaleźć pracy z powodu braku doświadczenia zawodowego (absolwenci szkół, kobiety, które do tej pory zajmowały się dziećmi i nie pracowały zawodowo) lub wieku (zazwyczaj osoby 50+). Wysokość takiej dotacji oscyluje wokół 40 000 zł i jest bezzwrotna pod warunkiem, że firma utrzyma się na rynku minimum przez rok (12 miesięcy). W innym przypadku trzeba ją oddać wraz z odsetkami. Jeśli chodzi o programy unijne, bywa wymagany tzw. wkład własny (15%-50%).
  • Dotacje z PROW dla mieszkańców wsi i małych miast - można się o nie starać mieszkając na wsi lub będąc ubezpieczonym w KRUS. Siedziba firmy będzie musiała znajdować się na terenie: gminy wiejskiej, gminy wiejsko-miejskiej lub miejskiej (wyjątek: miejscowości z min. 5000 mieszkańców). Dzięki firmie powinno powstać też przynajmniej jedno miejsce pracy. O taką pomoc nie może się starać osoba, która w ostatnich 24 miesiącach przed staraniami o taką dotację korzystała z pomocy w ramach innych działań.
  • Dotacje z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - mogą się o nie starać osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności oraz zarejestrowane jako osoby bezrobotne lub poszukujące zatrudnienia. W ten sposób można uzyskać nawet do 60 000 zł, jednak kwota maksymalne bywa dość trudna do uzyskania.

dofinansowanie

Koszta działalności to nie tylko jej zakładanie

Oczywiście dofinansowanie działalności gospodarczej bywa potrzebne nie tylko na starcie. Oprócz powyższych możliwości dofinansowań, zarówno na początku, jak i w trakcie prowadzenia firmy, przedsiębiorca może skorzystać jeszcze z innych form pomocy finansowej.

Jeśli jest taka możliwość, z pomocą przychodzą własne oszczędności. W przeciwnym razie pozostaje prosić o pożyczkę rodzinę lub znajomych. Jeśli nie będą oni mogli w ten sposób pomóc, osoba zainteresowana może zwrócić się z prośbą o pożyczkę lub kredyt do banków, ale nie tylko. Inną opcją są :

  • Kredyty z EFI (Europejski Fundusz Inwestycyjny) - współpracuje on z niektórymi bankami; dzięki temu osoba zainteresowana może otrzymać kredyt w wysokości od kilku tysięcy do ok. 20 000 zł; o kredyt taki może starać się osoba, która chce dopiero założyć firmę lub prowadzi ją nie dłużej, niż 12 miesięcy,
  • Rządowe Programy Pożyczkowe - skierowane do absolwentów szkół średnich i wyższych (do dwóch lat od otrzymania dyplomu) i do studentów ostatnich lat studiów
  • pożyczki społecznościowe, czyli tzw. crowdfunding - wystarczy opisać swoją działalność oraz oczekiwania finansowe na portalu crowdfundingowym oraz opisać na co mogą liczyć ze strony pożyczkobiorcy firmy, które go wesprą - np. na różnego rodzaju gadżety.

Dotacje na działalność gospodarczą można uzyskać także z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości. W obu przypadkach chodzi o ułatwienie przedsiębiorcy zaistnienie na rynku i wypłynięcie na szerokie wody.

Własna działalność dofinansowanie może pozyskać więc z wielu różnych źródeł - od bardzo prywatnych, przez państwowe, po pozarządowe. Daje to szansę na zaistnienie na rynku osobom, które nie posiadają własnych środków na start.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *